Wakacje tuż, tuż… kojarzą nam się z ciepłem, odpoczynkiem i dobrą zabawą. Atmosfera sprzyja beztrosce, wyczekiwaniu na upragniony wyjazd oraz ogólnemu rozluźnieniu. Grzegorz Wojtasik, Dyrektor Operacyjny z Impel Facility Services radzi, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę pozostawiając swój dobytek na te kilka dni, by powrót do domu nie przerwał sielanki…

 1. Złodziej!
  Są złodzieje, którzy specjalizują się w „sezonowych” włamaniach do mieszkań, właśnie w okresie wakacyjnym lub świątecznym. Jak się przed nimi uchronić, by nie wrócić do pustego mieszkania?:
  a. Powiadom zaufaną osobę, by raz na dwa dni sprawdziła, czy wszystko jest na swoim miejscu, by zabrała ewentualne ulotki ze skrzynki i na chwilę włączyła światło.
  b. Unikaj rozpowiadania o swoich planach w miejscach publicznych, takich jak sklep, poczta, stacja benzynowa oraz w taksówce, którą jedziesz na dworzec lub lotnisko. Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi…
  c. Zadbaj o „osiedlowy monitoring”, czyli poproś sąsiada, by „miał oko” na Twoje mieszkanie lub dom.
  d. Sprawdź dokładnie wszystkie okna i drzwi. Miej na uwadze, że bliskość drzewa, rynny lub nawet balkon mogą być znacznym ułatwieniem dla złodzieja.
  e. Usuń wszystkie przedmioty mogące zachęcić złodzieja do włamania. Nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów na balkonie ani przy oknie. W samym mieszkaniu nie zostawiaj pieniędzy i kosztowności.
  f. Zadbaj o to, by przed wejściem do mieszkania lub domu było sprawne oświetlenie – złodzieje i włamywacze lubią pozostać w cieniu.
  g. Zaufaj technologii – rozważ montaż czujek lub kamer z dostępem on-line, byś zawsze miał oko na swoje mieszkanie.
  h. Ubezpiecz się na wypadek kradzieży i śpij spokojnie.
  Ogólna zasada jest taka, że wszystko co utrudnia kradzież jest dobre. Złodzieje zazwyczaj długo obserwują swój cel i analizują ryzyko. Jeżeli zadbasz o podstawowe elementy utrudniające im zadanie – wybiorą inny, łatwiejszy cel. Po prostu.
 2. Uwaga, awaria!
  Kradzież to nie jedyne zagrożenie… Pamiętaj o odłączeniu wszystkiego, co nie będzie używane podczas Twojej nieobecności. Nieoczekiwana awaria czy zwarcie może przynieść dużo strat materialnych zarówno dla Ciebie, jak i sąsiadów.
  a. Wyłącz wszystkie te urządzenia elektryczne, które możesz i odłącz je również od sieci elektrycznej, na wypadek przepięcia podczas burzy.
  b. Odłącz wszystkie ładowarki do telefonów i laptopów. Często to bagatelizujemy, ale podzespoły te, nawet firmowe są często montowane w mniej restrykcyjnych normach jakościowych – co może skutkować, i niestety czasem skutkuje pożarem!
  c. Zakręć zawór wody ciepłej i zimnej.
  d. Zakręć zawór gazu, jeżeli występuje w mieszkaniu.
 3. W drogę!
  No dobrze. Mieszkanie bezpieczne, sąsiad dogląda, sprzęty odłączone – czas ruszyć w drogę!
  O co warto zadbać, wyruszając z daleką podróż?:
  a. Różne źródła pieniędzy – warto mieć zarówno karty płatnicze, jak i gotówkę, w lokalnej walucie – na wszelki wypadek w dwóch różnych miejscach, walizkach itp. Tracąc jedną nie pozostajemy „na lodzie”. Pamiętaj, że najgorszą opcją jest wymiana waluty u podejrzanych osób zajmujących się tym (często nielegalnie) w okolicach dworców, czy dużych atrakcji turystycznych. To niemalże gwarancja bycia oszukanym!
  b. Aktywny telefon komórkowy – zadbajmy o opłacenie rachunku, sprawdźmy pakiet transferu danych (szczególnie przy wycieczkach poza UE), by mieć komfort i poczucie, że w każdej chwili możemy nawiązać kontakt – ze służbami, rodziną lub współpodróżnikami. Pamiętaj też, by na wszelkie piesze i górskie wycieczki telefon był w pełni naładowany. Możesz dodatkowo wyposażyć się w pojemnego power banka.
  c. Leki – w jednym miejscu, w odpowiedniej ilości na cały okres wyjazdu. Warto mieć dodatkową paczkę leków przeciwbólowych, plastry i bandaże. Daleko od domu nawet najbardziej błaha sprawa zdrowotna może stać się poważnym problem.
  d. Zasada ograniczonego zaufania podczas interakcji z nowopoznanymi ludźmi – bez paranoi, nie musimy uciekać przed każdym, kto chce z nami porozmawiać, ale warto dobrze się mu przyjrzeć, poznać imię itp. Unikajmy nachalnych i nader życzliwych ludzi, często miewają nieczyste intencje.
  e. Ubezpieczenie turystyczne – zadbaj o pakiet odpowiedni dla Ciebie. Szczególnie jeżeli będziesz uprawiać sporty ekstremalne. Jeżeli masz zamiar wspinać się lub chodzić po górach – wykup wariant ubezpieczenia od kosztów akcji ratowniczej. Dodatkowo zawsze informuj kogoś zaufanego o miejscu przeznaczenia Twojej wyprawy.
  f. Woda, woda, woda – nikt nie chce nosić pięciolitrowego baniaka, ale pamiętajmy, że człowiek w gorący dzień traci ok pół litra wody co godzinę! Do tego nóż, zapałki – to zawsze może się przydać, zarówno w lesie, jak i na strzeżonej plaży.
 4. Co najważniejsze – wszędzie z sobą zabierajmy to, co pomoże nam w rozmaitych, trudnych sytuacjach, lub nas przed nimi uchroni – zdrowy rozsądek!

Aktualności